Eksplorowali serce Polski

W dniach od 17 do 19 października młodzież z klas I – IV słupskiego „Ekonomika” wzięła udział w wycieczce do Warszawy pt. Śladami Niepodległej. Była ona częścią projektu współfinansowanego przez MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

W trakcie trzech dni pobytu w stolicy pod opieką pana profesora Tomasza Stempkowskiego i pana profesora Stanisława Majkowskiego uczniowie poznawali dorobek i historię naszej ojczyzny, odwiedziwszy między innymi: Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego czy Muzeum Narodowe. Te niezwykłe miejsca wywarły ogromne wrażenie na zwiedzającej je młodzieży.
Złota polska jesień pozwoliła zachwycić się pięknem Łazienek Królewskich i Starego Miasta. Przy takiej pogodzie niestraszne były długie piesze wędrówki po rozległej przestrzeni.
Wieczorna wizyta na tarasie widokowym PKiN i nocna panorama stolicy czy „odnaleziona” po drodze jedyna ocalała w Warszawie Synagoga Nożyków - to dodatkowe atrakcje, na które udało się spontanicznie wygospodarować czas w napiętym planie pobytu.
„Wracaliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń, zachwyceni malarstwem, architekturą i militariami związanymi z naszą trudną i skomplikowaną historią. Wszyscy z mocnym postanowieniem, że na pewno tam jeszcze wrócimy” - podsumowali wyjazd jego uczestnicy.
Była to niezwykle barwna i pouczająca lekcja historii, dzięki której nasze serca do stolicy zabiły mocniej.

Tomasz Stempkowski
Agata Marzec