Co czytają znani i lubiani?

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu zaprezentujemy Wam ulubione lektury Dawida Kwiatkowskiego – polskiego piosenkarza, leureata Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego i europejskiego wykonawcy.

1. „Przodek” to gorąca jeszcze nowość, która zachwyci wszystkich fanów literatury fantasy. Wspomnianą serię rozpoczyna książka pt. Czerwona siostra, a jej autorem jest Mark Lawrence. Autor bardzo szybko zdobył serca Czytelników na całym świecie, a jego powieść odniosła ogromny sukces. Nic dziwnego, bo stworzony przez niego świat zaskakuje i intryguje. Nietuzinkowa fabuła sprawia, że trudno jest oderwać się od tej historii. I kiedy już zacznie się czytać, opowieść do reszty pochłania odbiorcę. Jeśli zatem jesteście miłośnikami gatunku i nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością tego autora, koniecznie nadróbcie zaległości! Klasztor Słodkiej Łaski szczyci się niepozorną nazwą. Niech jednak ten niewinnie brzmiący przydomek Was nie zmyli. W tym miejscu dziewczęta uczą się odbierania życia. Tylko u wybranych daje o sobie znać stara krew, która jest źródłem rzadkich talentów, spotykanych od czasów, gdy statki plemion przybyły na Abeth. W klasztorze szlifują swoje talenty nowicjuszki. W efekcie stają się śmiertelnie niebezpiecznymi i doświadczonymi wojowniczkami. Proces jest żmudny i długi, bo potrzeba aż 10 lat, by nauczyć Czerwoną Siostrę drogi miecza i pięści. Pewnego dnia do mistrzyń cienia i walki trafia zakrwawiona, ośmioletnia Nona Grey. Wtedy jeszcze doświadczone wojowniczki nie miały pojęcia, kto wpadł w ich ręce. Grey została fałszywie oskarżona o morderstwo, kiedy tak naprawdę była winna znacznie gorszych rzeczy. Ukradzioną spod szubienicy dziewczynę ścigają potężni wrogowie. Robią to nie bez powodu. I chociaż klasztor obecnie jest dla niej miejscem bezpiecznym, który izoluje ją od wrogów, nie będzie tak przecież wiecznie. Skrywana przeszłość w końcu dopadnie ją i tutaj. Nora musi zawrzeć pokój z własnymi demonami, by stać się niepowstrzymaną skrytobójczynią. Nie ma wyjścia, jeśli chce przeżyć. A wszystko to dokonuje się w obliczu umierającego słońca i słabnącego cesarstwa...

2. Seria „Oko jelenia” Andrzeja Pilipiuka. Andrzej Pilipiuk słynie przede wszystkim z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza, ale nie są to jedyne powieści fantasy, które wyszły spod jego pióra. W trakcie pisania o Jakubie “Bimbrowniku”, zaczął wydawać inną serię fantasy, mianowicie – Oko Jelenia. Cały cykl ma siedem tomów. Pilipiuk rozpoczął jego tworzenie w 2008 roku, a skończył w 2015. Powieści opowiadają o losach trójki bohaterów – Marka, Staszka i Heli, którzy zostali przeniesieni do XVI-wiecznej Norwegii przez Skrata. Tam muszą przystosować się do całkiem innych realiów, walczyć i wykonywać zadania, na które normalnie nigdy by się nie porwali. A wszystko to zawarte jest w tych siedmiu tomach. Oko jelenia to z całą pewnością cykl wart przeczytania. Fabuła jest oryginalna, a perypetie bohaterów i całe tło do ich historii – wciągające. Polecamy zacząć od Drogi do Nidaros, ponieważ na pierwszej części serii na pewno się nie skończy. Jeśli już przeczytaliście te książki Andrzeja Pilipiuka, podzielcie się swoimi opiniami. Jeśli nie, gorąco Wam je polecamy!
Zebrała: Agata MARZEC