Książkowe must-have, czyli Agata M. i Mariola J. polecają!

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele „Ekonomika”,
Startujemy z nowym comiesięcznym cyklem proponowanym przez naszą szkolną bibliotekę. Książkowe must-have to krótka i rzeczowa recenzja wybranej przez panią Agatę Marzec oraz Mariolę Jóźwiak pozycji, która jest dostępna w naszym księgozbiorze i bardzo chce dostać się do Waszych rąk. Postaramy się krok po kroku odkrywać przed Wami papierowe „perełki”. Bo my wiemy, co jest dla Was dobre! Wam pozostanie jedynie ustawić się w kolejce po rekomendowaną książkę!:)

A zatem – wrześniowe MUST-HAVE: STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ „W MAŁYM DWORKU”
Szalony jak wszystko, co napisał Witkacy, dramat współczesny w trzech aktach, którego akcja rozgrywa się w Kozłowicach (nie martwcie się, my też nie mamy pojęcia, gdzie to jest). Doktorowa zdradza męża z przybyłym do miasta inżynierem. Mąż zabija niewierną żonę… brrr, powiało grozą? A to zaledwie początek akcji! Trup ściele się gęsto. „Nie – te kobiety, jak zechcą, to wszystko mogą człowiekowi wmówić. To piekielna rzecz ta kobieca inteligencja” – stwierdza jeden z bohaterów. I ma rację! Choć nie jest to utwór o zabarwieniu feministycznym. Baba potęgą jest i basta!
Witkacy zadrwił z obowiązującego społecznie modelu rodziny, stworzył swój własny – groteskowy – model. Diabolicznie szydzi z uznawanych wartości (hejting: highest level!) Okazuje się, że zaledwie krok dzieli melodramat od przeobrażenia się w tragifarsę – jak w życiu… Podobno wszyscy żyjemy jak widma i jak widma odchodzimy z tego świata. To jesteśmy czy nas nie ma?! Myślisz, że jesteś mistrzem ironii i sarkazmu? Zapomnij! Jeszcze nie poznałeś języka Witkacego! Chcesz wiedzieć, dlaczego „Fifi się zborsuczył”? Natychmiast biegnij do bilioteki!